Znaki ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze mają zwiększać bezpieczeństwo poruszania się po drogach publicznych. Nie jest jednak tajemnicą, że czasami ciężko jest je dostrzec. Dzieje się tak z dwóch powodów: ponieważ są źle rozmieszczone albo są źle wykonane. Nasza firma produkuje znaki w różnych rozmiarach. Największe z nich można dostrzec z kilkudziesięciu metrów. Produkty są dodatkowo oklejane odblaskami, które zwiększają ich widoczność w nocy. Znaki są również malowane proszkowo, dzięki czemu ich kolor nie blaknie.

 

Zastosowanie znaków ostrzegawczych

Celem znaków ostrzegawczych jest zapobieganie wypadkom z udziałem uczestników ruchu drogowego. Mają ostrzegać przed niebezpieczeństwami znajdującymi się na drodze np. o pracach remontowych na jezdni czy o złych warunkach atmosferycznych.

Znaki ostrzegawcze różnią się kształtem oraz kolorem od pozostałych znaków drogowych. Charakterystyczne żółte tło i czerwona obwódka mają ułatwiać kierowcom dostrzeganie ich w nocy.
Kolejną cechą charakterystyczną znaków ostrzegawczych jest trójkątny kształt, który wyróżnia je spośród pozostałych znaków.

 

W jakiej odległości od niebezpiecznego miejsca powinien znajdować się znak ostrzegawczy?

  • Droga, na której dopuszczalna prędkość wynosi mniej niż 60 km/h – 150 do 300 metrów,
  • Droga, na której dopuszczalna prędkość przekracza 60 km/h – 100 metrów.

 

Znaki ostrzegawcze