Poznaj najważniejsze zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2021 roku

światła drogowe

Przepisy ruchu drogowego co roku ulegają większym bądź mniejszym zmianom. Wprowadzane poprawki tworzone są w celu poprawy bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Zmiana praw na bardziej restrykcyjne ma także spowodować większe dostosowanie się do panującego prawa kierowców, którzy nie zawsze jeździli zgodnie z przepisami. Rok 2021 obfitował w zmiany w prawie drogowym, z którymi każdy powinien się zapoznać.

Jakie zmiany w prawie drogowym zostały wprowadzone w 2021 roku?

Pierwszą zmianą, która została wprowadzona w czerwcu 2021 roku, jest ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Jeszcze niedawno, bo do końca maja 2021 roku po obszarze zabudowanym można było poruszać się z prędkością 60 km/h od 23:00 do 5:00, natomiast przez pozostały czas prędkość powinna zostać ograniczona do 50 km/h. Obecnie przez całą dobę w obszarze zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h.

Ze względu na bardzo dużą ilość wypadków na zebrze, do których dochodziło mimo oznakowania przy pomocy znaków drogowych, wprowadzono obowiązek bezwarunkowego  zatrzymywania się kierowców przed pasami, jeżeli w okolicy znajduje się pieszy. Jako że w wielu przypadkach sprawcami kolizji byli piesi, od 2021 roku podczas przechodzenia przez pasy zabronione jest rozmawianie przez telefon komórkowy, ponieważ zaburza to prawidłową percepcję i prowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Bardzo ważną zmianą ustanowioną w 2021 roku jest wprowadzenie nakazu zachowywania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Wielu kierowców uwielbia jeździć innym pojazdom „na ogonie”, co w sytuacji, kiedy konieczne jest gwałtowne hamowanie, daje gwarancję stłuczki. Obecnie na wymienionych rodzajach dróg konieczne jest zachowanie odległości, która równa się połowie aktualnej prędkości. Przepis nie obowiązuje podczas manewru wyprzedzania.

Wszystkie wyżej wymienione zmiany zostały wprowadzone w czerwcu. W grudniu natomiast pojawiły się nowe zasady odnośnie do wysokości grzywien oraz mandatów. Aktualnie kwoty są znacznie wyższe niż poprzednio, co ma zmotywować kierowców do jeżdżenia zgodnie z obowiązującym prawem. Zmianie uległy również zasady karania osób kierujących pod wpływem alkoholu. Ostatnią zmianą jest wprowadzenie nowych zasad odnośnie do nakładania kar pod postacią punktów karnych oraz ich ważności.