Jaka jest różnica pomiędzy znakami informacyjnymi a ostrzegawczymi?

Znajomość znaków drogowych jest podstawą, nie tylko w momencie zdawania egzaminu na prawo jazdy, ale w codziennym życiu. Znaki drogowe porządkują ruch na drogach, zobowiązują kierowców do dostosowywania się do panujących zasad. Pewne rodzaje znaków cechuje bardzo podobny kształt i kolory, co może wprowadzać w błąd niektóre osoby. Aby je rozróżniać, należy zapamiętać kilka cech szczególnych każdego rodzaju znaków.

Jak wyglądają znaki ostrzegawcze i informacyjne?

Znaki ostrzegawcze mają za zadanie ostrzec nas przed możliwym niebezpieczeństwem, lub zmianą organizacji ruchu. Zdecydowana większość znaków ostrzegawczych ma kształt trójkąta, z wierzchołkiem skierowanym w górę, z żółtym środkiem i czerwonym paskiem wokół. Symbole znajdujące się wewnątrz znaku zawsze są w kolorze czarnym. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest znak „ustąp pierwszeństwa na drodze”, gdzie wierzchołek skierowany jest ku dołowi.  Taka kolorystyka pozwala na przykucie uwagi kierowcy i większe szanse na zauważenie znaku i zastosowanie się do niego.  

Znaki informacyjne mają kwadratowy lub prostokątny kształt, w niektórych przypadkach, jak przy znaku „pierwszeństwo przejazdu” mogą mieć kształt rombu. Zazwyczaj są koloru niebieskiego, jednak niektóre znaki informacyjne są koloru białego. Symbole w nich umieszczone zawsze mają biały, czarny lub czerwony kolor. Informują kierowców o sposobie, w jaki powinni się poruszać na danym terenie, a także o takich rzeczach jak przejście dla pieszych czy wjazd na osiedle. Jest to najliczniejsza grupa znaków– zawiera aż 68 rodzajów symboli. Wszystkie znaki informacyjne mają takie samo znaczenie w całej Europie.

Podsumowując, znaki drogowe stanowią ważny element naszego życia codziennego, pozwalają zachować zasady i bezpieczeństwo na drogach. Wbrew pozorom, pomimo dużej ich ilości, rozpoznawanie poszczególnych grup nie jest bardzo trudne. Głównymi różnicami znaków drogowych jest ich kształt i kolory przewodnie. Przy odrobinie wprawy, bez zastanowienia będziemy mogli rozróżnić nie tylko poszczególne grupy znaków, ale i określić, jakie informacje są na nim zawarte.