Jak działa sygnalizacja wahadłowa?

sygnalizacja

Świetlną sygnalizację wahadłową stosuje się jako rozwiązanie doraźne. Pośród najpowszechniejszych przyczyn ich wykorzystania wymienia się wypadki drogowe lub remonty. Dotyczy to więc sytuacji, w których na drodze dwukierunkowe, po jednym pasie w każdą ze stron, może poruszać się jedynie po jednym, na zmianę w obu kierunkach.

Ruch wahadłowy może mieć miejsce na dwa sposoby. W pierwszym z nich kontrolę nad ruchem drogowym na danym odcinku czasowo przejmuje policja, kierując ruchem. Jest to najszybszy model działania, w sytuacji, gdy ruch na jednym z pasów zostanie w nieprzewidziany sposób zablokowany. Policja po dotarciu na miejsce dba więc o bezpieczeństwo i sprawny przejazd innych uczestników ruchu. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie jest doraźne i chwilowe.

Jeśli jeden z pasów ruchu zostanie zablokowany na dłuższy czas i będzie to planowane działanie, powiązane np. z realizacją prac remontowych w obrębie drogi, to zwykle ustawia się w takim miejscu wahadłową sygnalizację świetlną, która uznawana jest za najskuteczniejsze i najbardziej efektywne sterowanie ruchem w takich sytuacjach.

Jak dokładnie działa wahadłowa sygnalizacja świetlna?

Działanie wahadłowej sygnalizacji świetlnej w praktyce jest bardzo proste. Takie rozwiązania pojawiają się najczęściej na jednojezdniowej drodze dwukierunkowej. Wówczas po dwóch bokach w odpowiednio ustalonych odległościach ustawiane są sygnalizatory świetlne.

Dwa obecne na takim przejeździe sygnalizatory muszą być ze sobą odpowiednio zsynchronizowane. Na jednym zapala się zielone światło podczas gdy na drugim chwile wcześniej pojawiło się czerwone. Światła nie zmieniają się jednocześnie, szczególnie jeśli odcinek drogi, przez który kierowcy muszą przejechać jest dłuższy – zielone po drugiej stronie może zapalić się dopiero, gdy z drogi zjadą wszyscy kierowcy, którzy zdążyli wjechać gdy paliło się zielone w przeciwnym kierunku. Niektóre sygnalizatory wykorzystują w tym celu światło żółte, które pali się do czasu aż wszystkie pojazdy opuszczą pas. Jednak wiele tego rodzaju urządzeń posiada jedynie czerwone i zielone światło.

Działanie wahadłowej sygnalizacji świetlnej w praktyce jest bardzo proste, a znaczenie takiego rozwiązania dla bezpieczeństwa i prawidłowego przejazdu wyjątkowo duża. Aby uniknąć niekontrolowanych sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, warto wybierać wysokiej jakości sygnalizatory, renomowanych firm. Przejazdy wahadłowe będą również oznaczone znakami pionowymi – o ile jest to celowe działanie.