10 najczęściej łamanych przepisów drogowych

samochod

Wielu kierowców nie stosuje się do wszystkich zasad określonych przez kodeks ruchu drogowego. Każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś postąpił niezgodnie z przepisami drogowymi. Przepisy drogowe ustalono, aby wszyscy uczestnicy ruchu mogli bezpiecznie kierować się do miejsca swojego przeznaczenia. Łamanie ich stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla osoby łamiącej przepisy, ale i dla wszystkich w okolicy. Niektóre z przepisów są świętością dla kierowców, ale są też takie, które kierowcy nagminnie łamią.

Jakie są najczęściej łamane przepisy drogowe?

Pierwszym z najczęściej łamanych przepisów jest oczywiście ograniczenie prędkości. Wielu kierowców bardzo się spieszy, przez co nie zwraca uwagi na panujące na drogach ograniczenia. Mimo znaków drogowych, jasno sygnalizujących maksymalną prędkość na danym odcinku drogi, kierowcy nie stosują się do zasad, powodując często niebezpieczne sytuacje. Drugim, równie często łamanym przepisem drogowym jest niestosowanie się do znaków STOP znajdujących się na drodze. Wielu kierowców ignoruje ten znak, nawet nie zwalniając.

Trzecim przepisem drogowym, który jest bardzo często łamany jest znak mówiący o drodze jednokierunkowej. Wielu kierowców nie zauważa go, bądź specjalnie go ignoruje, zazwyczaj w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego. Ogromna ilość kierowców, zwłaszcza w dużych miastach, nie przestrzega znaku informującego o zakazie parkowania. Często powodem tego jest brak wolnych miejsc parkingowych w okolicy.

Piątym z kolei bardzo często łamanym przepisem drogowym jest przejeżdżanie przez linię podwójną ciągłą, najczęściej wyprzedzając inny pojazd i generując niebezpieczną sytuację. Niestosowanie się do zasad pierwszeństwa jest szóstym prawem drogowym łamanym przez kierowców, a łamanie właśnie tego prawa generuje najwięcej wypadków, zwłaszcza na skrzyżowaniach pozbawionych sygnalizacji świetlnej. Siódmym przykładem niestosowania się kierowców do przepisów drogowych jest nieprzepuszczanie pieszych na pasach, mimo oznaczenia zebry za pomocą znaków i świateł.

Ósmym przepisem łamanym przez prowadzących samochody osobowe jest zatrzymywanie się na przystankach autobusowych oraz zatoczkach przeznaczonych tylko dla autobusów. Kolejnym bardzo często łamanym przepisem jest wyprzedzanie na pasach. Mimo rygorystycznego zakazu, wielu kierowców wciąż wyprzedza przejeżdżając przez zebrę, co może skutkować bardzo poważnym potrąceniem i zagrożeniem zdrowia i życia pieszych. Ostatnim, równie często łamanym przepisem drogowym jest niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Niektórzy kierowcy, wjeżdżając w momencie kiedy światło już świeci się na czerwono, stwarzają zagrożenie dla siebie, kierowców jadących z naprzeciwka oraz pieszych na pasach.